IT Visions 2016: Inovujte, nebo zhynete

Už třetí ročník své konference IT Visions uspořádala v prostředí pražského NH Hotelu firma Comparex. Podle slov jejího ředitele Petra Dupáka jde o akci, kde se představitelé významných tuzemských IT firem snaží nastínit své představy, jak může IT vypadat v nejbližších měsících a letech. A to se letos určitě povedlo.

Své představy vyslovili kromě zástupců firem, jako Citrix, Dell, EMC, Hitachi, HP, Huawei, IBM, Lenovo, Microsoft, Netapp, O2, RWE, SuSE, Veeam, Veritas či VMware, také konzultanti z PCW a IDC.

Právě Pavel Roland z IDC celou sérii prezentací zahájil, když ukázal, k jak obrovskému střetu nyní dochází mezi dosavadními giganty, kteří se donedávna cítili ve svém oboru téměř neohrožení, a novými firmami, jež ukazují směr, co se týče efektivity a inovací.

Příkladem může být třeba Uber, který i přes určité potíže dané legislativními rámci v jednotlivých zemích rychle proniká do taxislužby, tedy do světa, jenž se ukazoval ještě před pár lety jako obchodně zcela konzistentní. Podobně jsou na tom třeba různé prodejní řetězce, telekomunikační operátoři apod. Pokud se tedy chtějí současné prosperující firmy udržet v čele, je pro ně naprosto klíčové investovat do nových technologií – tak jak činí zmíněné start-upy.

 

Schizofrenní situace pro CIO

Jak však ve své prezentaci ukázal Zdeněk Kaplan z O2 IT Services, tato změna klade nesmírné nároky na šéfy IT oddělení, respektive CIO. Ti jsou totiž nuceni osekávat náklady, kde to jde, přitom ale musejí zachovat bezpečný chod současných aplikací, které často fungují na tradičních architekturách typu mainframe či klient-server, a zároveň jsou nuceni přinášet tolik potřebné inovace – v této kombinaci se to ukazuje jako téměř smrtící kombinace.

Kaplan v této situaci radí nepanikařit, nesázet na úplně nové a neověřené technologie, ale jít cestou postupného pokroku – zavádět různé menší pilotní projekty, testovací prostředí, místně omezenou nabídku apod., tak aby se celá věc mohla důkladně prozkoumat ještě před tím, než se zavede do produkčního prostředí.

A samozřejmě komunikovat se všemi vedoucími pracovníky včetně nejvyššího managementu. Tady ale Kaplan důrazně apeluje na to, že je třeba se při komunikaci s nimi oprostit od IT žargonu a naopak se naučit ten, kterým mluví sami firemní byznysmeni. Jen přesné pochopení toho, co tito lidé opravdu chtějí a potřebují, může vést k žádoucímu výsledku.

Další z konzultantů, Tomáš Pluhařík z PwC, poukázal na problémy spojené se současnou bezpečností. Podle něj žádná sebevíce velká firma není schopná kontinuálně zajistit nejvyšší míru zabezpečení pro své IT – ať už kvůli tzv. provozní slepotě či malým inovacím v některé z oblasti bezpečnosti. Zmínil i platnost nového kybernetického zákona, na jehož základě lze trestat nedostatky v zabezpečení příslušné firmy.

Cestou ven je podle něj řešení bezpečnosti jako služby, i když uznává, že ne všechny aspekty mohou být pro některé firmy přijatelné. Nicméně podle něj jde o cestu, která je pro firmy levnější i při vyšší míře inovací, přičemž konzultantské firmy bývají v jednotlivých oblastech i erudovanější.

 

Problematická správa softwaru

Za novodobý Damoklův meč označil Jaroslav Šabacký z Comparexu firemní softwarová aktiva. Podle něj totiž existuje vysoké riziko toho, že firma neprojde softwarovým auditem výrobce – škody prý nezřídka přesáhnou i milion eur. Přitom prý ani špičkové nástroje a zaměstnávání mnoha lidí nezaručí, že nedochází k chybám.

Budoucností jsou podle něj (a Gartneru) systémy SAM (Software Asset Management) provozované ve formě řízené služby – do těchto řešení prý budou firmy v roce 2017 investovat desetinásobek toho, co dávají dnes na klasické SAM. O rok později už polovina organizací bude na řízených službách tohoto typu zcela závislá.

Přitom u SAM nemusí jít jen o ochranu před auditem – podle Šabackého například jejich služba SAM2Go dokáže uspořit firmám až 20 % nákladů díky konsolidaci dodavatelů (v jednom případě se prý povedlo snížit počet z několika desítek na pouhých šest při zachování požadované funkcionality) či až 44 % výdajů na maintenance (díky auditu se třeba zjistí, že se poplatky platí i za software, který se ve skutečnosti už nevyužívá či jen minimálně).

Konference IT Visions, již mediálně podpořilo IDG, určitě přinesla zajímavý pohled na současné i budoucí IT. Teď jde jen o to, zda posluchači své poznatky dokážou převést i do praxe. Času už moc nezbývá.

 

Zdroj: Pavel Loudal, Computerworld

 

 

 

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás