O2 IT Services pomůže městům chytře naložit s odpadem

První chytré kontejnery už testuje Kolín

Přeplněné kontejnery, do kterých nejde přidat už ani jediná láhev nebo svazek novin, jsou v českých městech poměrně častým jevem. Změnit by to mohl internet věcí a s ním spojený koncept tzv. chytrých měst. První vlaštovkou je v Česku projekt, který spustila O2 IT Services, dceřiná společnost operátora O2. Městům nabízí své technologické řešení, díky kterému mohou zlepšit a zlevnit svoz odpadu.

 

Jak vše funguje?

O2 IT Services připravila dvě možná řešení. Kontejnery a popelnice mohou být osazeny aktivními ultrazvukovými senzory připevněnými zespoda k víku kontejneru. Ty měří zaplněnost nádoby automaticky a informace pak prostřednictvím datové sítě odesílají do centrální cloudové aplikace. Levnější variantou jsou potom nálepky s NFC čipem a QR kódem, které identifikují konkrétní kontejner. Odečet stavu u nich provádí ručně člověk vybavený mobilem s příslušnou aplikací, do které zapíše, jak je kontejner zaplněný. Zároveň může doplnit i informace o stavu kontejneru – zda je v pořádku, nebo se na něm vyřádili vandalové, či je třeba rozbité víko.

Nasbírané informace si mohou na veřejně přístupném portálu zobrazit jednak obyvatelé města, kteří tak budou například vědět, které kontejnery jsou plné a do kterých se naopak ještě něco vejde. Speciální rozhraní pak mají k dispozici také město a svozová firma, která na základě dat může upravovat trasy svozových aut a podobně.

Kolin

 

Přínosy pro obyvatele, město i svozovou firmu

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zavedením podobného systému chytrého odpadového hospodářství se zvýší produkce tříděného odpadu přibližně o 10 %. Městům zároveň klesají náklady na svoz. „Svozové firmy i města mohou díky naší službě optimalizovat své svozové trasy podle zaplněnosti kontejnerů, snížit hluk i emise CO2 ve městech a zredukovat své provozní náklady,“ vysvětluje Václav Provazník, jednatel O2 IT Services. „Získávají tak přehled o tom, kde a jak se odpad třídí. Občané se navíc mohou přímo na webu města podívat na to, jak je který kontejner zaplněný, a podle toho si vybrat, kam tříděný odpad odvezou,“ dodává Provazník.

 

Pilotní projekt běží v Kolíně

Kolín nasadil v září ve městě 330 kontejnerů s aktivní nebo pasivní kontrolou zaplněnosti. K jejich monitorování využívá město podle svého místostarosty Michaela Kašpara občany vykonávající veřejně prospěšné práce. Údaje o zaplněnosti jednotlivých popelnic si mohou kolínští obyvatelé prohlédnout na webu http://kolin.smartcity.cz/. Na této adrese se dozví, kam mohou který druh odpadu zanést. Informace využije i svozová společnost AVE, která může efektivněji plánovat své svozové trasy. Nebude tedy muset zajíždět tam, kde je podle kontroly kontejner prázdný, naopak se ale častěji objeví v ulicích, kde se nádoby na tříděný odpad zaplní rychleji.

 

Více informací o konceptu tzv. chytrých měst naleznete na www.smartcity.cz.

 

SYSTÉM POMŮŽE ZVÝŠIT PRODUKCI TŘÍDĚNÉHO ODPADU PŘIBLIŽNĚ O DESETINU

Chytrý telefon nebo hodinky v dnešní době již málokoho překvapí. Středočeský Kolín se však od září zapojil do testování nové technologie, která pomůže ve městě chytře naložit s tříděným odpadem. Díky chytrým popelnicím mají obyvatelé města přehled o tom, jak jsou která kontejnerová stání zaplněná. Město získá cenné statistiky a svozová firma bude moct optimalizovat svozové trasy.

 

Článek si můžete prohlédnout zde.

 

Zdroj: komora.cz, http://www.cotmedia.cz/komora/

 

 

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás