O2 IT Services s.r.o.: Pro bezpečí a budoucnost (nejen) v kyberprostoru

Aplikace pro chytrá města budoucnosti, bezpečnostní kybernetické centrum pro komerční i státní subjekty, těmito, ale i dalšími velmi zajímavými projekty se zabývá společnost O2 IT Services s.r.o. Na co všechno se můžeme těšit jako podnikatelé i jako občané a co už nyní z nabídky služeb můžeme využít, nám v exkluzivním rozhovoru nastínil Ing. Václav Provazník, jednatel společnosti a ředitel komerční divize O2 IT Services s.r.o.

 

Naše čtenáře v názvu vaší společnosti jistě zaujme „O2“, ale řada z nich patrně nebude vědět, co přesně nabízíte na rozdíl od vaší mateřské firmy právě vy. Čím se tedy zabýváte?
V názvu naší společnosti je také „IT“, takže jednoduše řečeno – orientujeme se na poskytování IT služeb. Pole naší působnosti je ale samozřejmě mnohem širší. Zabýváme se systémovou integrací, aplikačním vývojem, provozem či optimalizací IT, dále také společně s mateřskou O2 řešíme bezpečnost a nově vytváříme chytrá řešení pro města v rámci konceptu Smart City. Navíc dokážeme pracovat nejen se standardizovanými IT produkty, ale také vytvářet individuální řešení na míru kteréhokoliv zákazníka.

 

Kdo jsou vaši zákazníci? Které firmy využívají vašich služeb?
Mezi naše zákazníky patří jak komerční společnosti, a to od těch největších korporací až po firmy střední i malé velikosti, tak klienti z oblasti státní správy. Z referenčních zákazníků můžu zmínit například mateřskou O2, RWE, Česká pošta, ministerstvo zemědělství, ministerstvo dopravy nebo město Kolín. A samozřejmě další.

 

Loni v dubnu jste v Praze otevřeli nové centrum kybernetické bezpečnosti. Komu je určené a jaké služby přesně nabízí?
Naše Security Expert Centre pomáhá klientům z řad soukromých firem i státní správy eliminovat rizika spojená s kybernetickými hrozbami. O2 ITS je jedním z mála poskytovatelů tohoto unikátního řešení, jehož nasazení odpovídá potřebám zákona o kybernetické bezpečnosti závazného pro firmy a státní instituce pracující s citlivými daty. Pro naše klienty realizujeme bezpečnostní dohled, který umožní identifikovat zranitelnost nebo napadení jejich IT infrastruktury. Naši zákazníci proto nemusí investovat vysoké částky, ani zaměstnávat špičkové odborníky. Mají jistotu, že jejich aktiva, která mají být v bezpečí, v bezpečí skutečně jsou. Reagujeme samozřejmě i na potřeby přicházející GDPR regulace.

 

V létě minulého roku jste začali testovat službu řízení odpadového hospodářství prostřednictvím mobilní sítě. Můžete ji blíže představit? Jak funguje, komu bude určena atd.
Ano, od září běží zkušební provoz naší služby Odpady ve středočeském Kolíně a s dosavadním průběhem jsme velmi spokojeni. Díky této službě získává vedení města výborný přehled o tom, jak jeho obyvatelé nakládají s tříděným odpadem, které městské části hodně třídí nebo ve kterých lokalitách by bylo potřeba přidat nové kontejnery. Svozové společnosti mohou prostřednictvím statistik o zaplněnosti jednotlivých kontejnerů lépe naplánovat svozové časy a zefektivnit a zoptimalizovat svozové trasy. Obyvatelé si zase mohou na webu či v aplikaci snadno ověřit, jak moc je zaplněný nejbližší kontejner. Už by se nemělo stávat, že lidé přijdou k plnému kontejneru a nebudou moci svůj odpad vyhodit. Zkušenosti ze zahraničí navíc ukazují, že zavedením podobného systému chytrého odpadového hospodářství se zvýší produkce tříděného odpadu přibližně o 10 % a daří se snížit hluk i emise CO2 ve městech.

 

Právě končí testovací fáze služby řízení odpadového hospodářství. Jaké jsou výsledky a ohlasy zapojených subjektů?
Jsme v pravidelném kontaktu jak s městem Kolín, tak i se svozovou firmou. Už během podzimních měsíců jsme mohli pozorovat první pozitivní výsledky. Vyhodnocení testovací fáze proběhne po jejím ukončení, ale už nyní mohu říci, že ohlasy jsou pozitivní a budeme pokračovat v další spolupráci.

 

Nedávno jste otestovali nové sítě Narrow Band IoT, která je jakousi nadstavbou LTE. O jakou síť jde a k čemu by v budoucnu měla sloužit?
Jedná se o speciální datovou síť, která umožní energeticky nenáročné datové přenosy. Připojená zařízení tak mohou na baterii vydržet měsíce i roky. Test, který jsme provedli v Praze, dopadl na výbornou a je to podle nás velký krok směrem k chytrým městům, chytré dopravě i chytré nositelné elektronice.

 

A teď k zaměstnanecké otázce: ČR trpí nedostatkem vývojářů. Jak jste na tom se zaměstnanci v tomto oboru?
Máte pravdu, vývojáři na trhu práce chybí. Ale v poslední době stoupá poptávka na IT pozice obecně. A lidí je stále nedostatek. Samozřejmě i my hledáme neustále nové zaměstnance a není to jednoduché. Ale co se týče vývojářů, na začátku minulého roku jsme odkupem části společnosti Corpus Solutions získali 35 zkušených vývojářů. Takže jsme spokojeni.

 

Jak vlastně odkup hodnotíte?
Musím říct, že velmi pozitivně. Celá akvizice části Corpusu a integrace nových kolegů proběhla nad očekávání rychle a hladce. Kolegové nyní tvoří v O2 ITS oddělení Vývoje a provozu aplikací. Díky integraci tak dokážeme více požadavků z oblasti aplikačního vývoje pokrýt interně a nemusíme tolik využívat subdodavatele.

 

Elektronická verze vydání 1/2017 je k dispozici zde.

 

 

 

Zdroj: Bc. Anna Burdová, časopis Reportáže z průmyslu, vydání 1/2017

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás