ETIK pomůže místním akčním skupinám zlepšovat život v malých regionech

Hlinsko – Bojíte se večer chodit nedostatečně osvětlenými zákoutími Vaší obce? Jste v daném městě poprvé a nevíte, kde najít lékárnu či kde zaparkovat svůj vůz? Hledáte marně ve veřejném prostoru volné připojení k internetu nebo potřebujete nutně telefonovat, avšak vybila se Vám baterie mobilního telefonu? Tam, kde vsadili na inteligentní technologické systémy, se s takovou situací takřka nesetkáte. O tom, že program Smart Region může být dostupný také sdružením menších obcí a podnikatelů kdekoli na území České republiky, se přesvědčili 28. června 2016 v prostorách školicího centra společnosti SAVE s.r.o. v Hlinsku zástupci místních akčních skupin Pardubického kraje. Program chytrých měst a chytrého regionu představil ETIK – Energeticko – technický inovační klastr.

Za dva roky své existence se vypracoval do role silného partnera. Pardubický kraj s jeho pomocí úspěšně řeší energetické úspory budov jím zřizovaných organizací. „Byli jsme prvním krajem v České republice, který se rozhodl v energetice využít projekty EPC (Energy Performance Contracting), jejichž smyslem je dosáhnout co nejvyšších úspor s nejlepším poměrem investice/úspora. V letech 2007 až 2012 jsme do modernizace energetiky investovali téměř 250 milionů korun. Nedávno jsme se společností Siemens podepsali smlouvu na zajištění energetických úspor v dalších 17 objektech kraje. Energetické služby pro budovy a objekty v majetku Pardubického kraje jsou přitom poskytovány se zaručeným výsledkem. Dalším z úspěšných projektů byl elektronický sběr dat ve vybraných lokalitách kraje, který byl realizován se společností ATOS Česká republika pod vedením obchodního ředitele této společnosti Jiřího Sticha,“ vysvětluje krajská radní Ludmila Navrátilová, zodpovědná za investice a majetek. Program je podle ní uskutečnitelný také v malých regionech našeho kraje. „Místní akční skupiny jsou ideálním partnerem, který spolupracuje se všemi subjekty v regionu a občany, tedy i s obcemi a podnikateli, a může tak přesně definovat potřeby daného místa, vytvářet zásobníky projektů vhodných k realizaci a následně myšlenky s využitím dotačních titulů a poradenství ze strany klastru realizovat. S nadsázkou lze říci, že program může řešit energetickou bezpečnost firem, ale i to, o kolik méně bude babička platit za plyn. Úsilí je třeba věnovat také dopravním systémům včetně dopravní obslužnosti, odpadového hospodářství i přenášení výsledků vědy a výzkumu do praxe,“ dodává. Nezapomíná přitom zdůraznit nezbytnost centrálního uložení dat a jejich ochrany před zneužitím, tzv. kybernetickou bezpečnost.

S inovačními technologiemi seznámili přítomné zástupci několika společností či vzdělávacích institucí, které jsou členy klastru nebo s ním úzce spolupracují – ATOS, Siemens s.r.o., Artechnic Shréder, O2 IT Services, Naviga 4, Univerzity Pardubice a Vyšší odborné školy stavební a střední školy stavební Vysoké Mýto. Strategie klastru se zamlouvá také výkonné ředitelce Asociace energetických manažerů Zuzaně Šolcové. „Všichni zúčastnění vidí roli klastru ve vzniku otevřené platformy pro inovativních řešení již na úrovni malých regionů. Může jít o inteligentní řešení dopravy, veřejného osvětlení, elektronizaci odpadového hospodářství, zajištění spolehlivé energie a účasti na energetickém trhu či kybernetickou bezpečnost,“ říká nově zvolený výkonný ředitel ETIK Petr Lukáš. „Zvýšit kvalitu života nemusí jen úspory energií, ale třeba také inteligentní systém parkování, který ušetří čas a peníze, multifunkční modulární sloupy, které občanům zajistí pocit většího bezpečí nebo elektronizace odpadového hospodářství měst vedoucí k úsporám, vyšším příjmům z prodeje druhotných surovin a zlepšování životního prostředí,“ dodává.

Podle předsedkyně Krajského sdružení Národní sítě MAS ČR Pardubického kraje Olgy Ondráčkové nejsou tzv. „masky“ pouze tím, kdo přerozděluje dotační prostředky, ale především regionálním partnerem a sjednotitelem projektových záměrů jednotlivých členů. V jednotě vidí sílu, ve sdílení informací vyšší efektivitu a smysl projektů. „Členstvím v ETIK, ve kterém vidíme silného partnera i dobrého rádce, se můžeme z vlastní iniciativy stát součástí klastru a můžeme pomoci řešit některé problémy v regionech místních akčních skupin“, uzavřela význam setkání zástupkyně místních akčních skupin.

 

Zdroj: Pardubický kraj, https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/87737/etik-pomuze-mistnim-akcnim-skupinam-zlepsovat-zivot-v-malych-regionech

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás