IQRF Alliance ukázala realitu fungování IoT na veletrhu electronica 2016

IQRF Alliance představila realitu a budoucnost Internetu věcí. Návštěvníci měli příležitost ovládat zařízení od různých výrobců na jednom místě a sledovat reálné aplikace z terénu. Interaktivní demo o rozměrech více než 2 x 2m prezentovalo zařízení členů a partnerů IQRF Alliance.

Ve dnech 8. – 11. 11. 2016 se v Mnichově konal nejvýznamnější mezinárodní veletrh elektronických součástek, systémů a aplikací electronica 2016. Stánek IQRF Alliance byl doslova nabitý energií a zájmem návštevníků. Zejména díky bezdrátovým interoperabilním zařízením a bezdrátové platformě pro Internet věcí – IQRF. Výrobce technologie, firma MICRORISC, představil zcela nový koncept „Interoperable – Simple – Secure“. Největší pozornost přitahovalo praktické „interaktivní demo“ z více než 30 interoperabilních zařízení od různých firem.

IQRF Alliance představila realitu a budoucnost Internetu věcí. Návštěvníci měli příležitost ovládat zařízení od různých výrobců na jednom místě a sledovat reálné aplikace z terénu. Interaktivní demo o rozměrech více než 2 x 2m prezentovalo zařízení členů a partnerů IQRF Alliance jako například Microsoft, IBM, O2 Česká republika, O2 IT Services, AAEON, Zyxel, Netio, Cetin, CITIQ, DATmoLUX, MICRORISC a mnoha dalších.

Demo bylo rozděleno do tří kategorií – Clouds & Services (Cloudy a služby), Gateways (Přístupové brány) a End Devices (Koncová zařízení). Zařízení na demu byla ovládána pomocí dotykového panelu či mobilního telefonu, měřila data v reálném čase přímo na výstavišti a posílala je do cloudů různých výrobců jako Microsoft Azure, IBM Bluemix nebo IQ Home cloud.

Všechny produkty byly propojeny skrze bezdrátovou technologii IQRF.
„Každý bezdrátový systém je dnes vystaven potenciálním vzdáleným útokům. Ovšem IQRF OS v4.00 přináší maximální ochranu založenou na průmyslových standardech. Bezpečnost v technologii IQRF neznamená pouze šifrování, ale komplexní přístup, jak zamezit potenciální zranitelnosti,“ přiblížil jednatel firmy MICRORISC, Vladimír Šulc PhD.

Kompletní sběr dat byl prováděn u všech vertikálních řešení – data z aktivních produktů a rozdílných cloudů byla integrována na cloudu společnosti O2 IT Services, aby byla lépe předvedena interoperabilita všech služeb a zařízení.
„Toto demo přehledně ukazuje sílu IQRF Ekosystému. Můžete postavit svoje vlastní řešení z již připravených komponent přesně podle toho, jak potřebujete,“ dodává Šimon Chudoba, jednatel IQRF Alliance.

 

Příklady vertikálních řešení na interaktivním demu:

1.KVALITA VZDUCHU
CO2 senzor od firmy Protronix monitoruje kvalitu vzduchu v budově a indikuje úroveň CO2 pomocí tří barevných LED, takže uživatel může okamžitě zkontrolovat aktuální stav. Naměřená data jsou posílána do gatewaye AAEON Up Board, která je velmi flexibilní a může být použita pro aplikace v chytrých domácnostech, vzdělávání, inteligentních autech a řešeních Internetu věcí. Nakonec jsou data vizualizována cloudem Inteliglue od společnosti Inteliments, který reprezentuje sofistikované řešení s mnoha vlastnostmi a možnostmi nastavení.

2.AUTOMATICKÉ ZATEMŇOVÁNÍ
Automatické okenní rolety od IQ Home představují dokonalé řešení v případě, že Vás obtěžují ostré sluneční paprsky. Rolety mohou být bezdrátově ovládány automaticky nebo manuálně. IQ Home senzory vlhkosti a teploty mohou být propojené s roletami a zajistit tak požadované podmínky v místnosti automatickým ovládáním rolet. Data ze senzorů jsou posílána přes IQ Home Univerzální Gateway, která může využívat GSM, Wi-Fi nebo Ethernetové připojení. Jakýkoli cloud (zde IQ Home cloud) může sbírat data, spravovat je a na jejich základě vykonávat přednastavené příkazy.

3.AUTOMATICKÉ OSVĚTLENÍ
Designové světlo firmy Preci Light je kontrolováno senzorem okolního osvětlení SHD-SE-01 od firmy MICRORISC, který odesílá data do cloudu skrze MICRORISC Ethernet gateway. Uživatel si může vybrat jakéhokoli poskytovatele cloudových řešení. Může být použit profesionální server AAEON AEC-6877 postavený na nejnovější generaci procesorů Intel. Uživatelské prostředí může být zajištěno přes IQRF cloud od společnosti CIS s mnoha možnostmi vizualizace dat (tabulky, grafy, …).

4.VEŘEJNÉ PARKOVÁNÍ
Parkování vozů na parkovacích místech je monitorováno Smart Parking Systémem od společnosti CITIQ. Smart Parking Systém je modulární systém, který poskytuje uživateli anonymní detekci zabraných parkovacích míst. Magnetický detektor ukrytý v asfaltu posílá signál solárně napájené GSM gatewayi umístěné na sloupu pouličního osvětlení, která přeposílá data do cloudu, kde jsou vizualizována. Tento systém snižuje hustotu dopravy a zvyšuje výběr poplatku za parkování až o 200 %.

5.MONITORING SPOTŘEBY ENERGIÍ
Řešení z oblasti Internetu věcí mohou být využita v různých situacích. Jednou z nich je monitorování odběru energie, aby se zabránilo neefektivnímu hospodaření a s tím se šetřily výdaje. Systém veřejného osvětlení Bitspecta může efektivně využívat elektrickou energii díky měření mnoha různých hodnot a šetřit tak provozní náklady. Celý systém je ovládán dotykovým panelem. Uživatel na něm vidí všechny důležité údaje a může si zde nastavovat různé módy šetření elektřiny, nastavovat individuálně jednotlivá zařízení v systému, kontrolovat intenzitu osvětlení, posílat data do cloudu a měřit spotřebu nebo teplotu podle svých potřeb.

 

Příklady parametrů bezdrátové technologie IQRF:

 

Zdroj: elektro.tzb-info.cz, http://elektro.tzb-info.cz/inteligentni-budovy/14922-iqrf-alliance-ukazala-realitu-fungovani-iot-na-veletrhu-electronica-2016

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás