Kolín se stal smart city, pomohlo mu O2

Kolín se zapojil do projektu Smart City od O2 IT Services. Je první a s O2 zatím testuje zaplněnost kontejnerů na recyklovaný odpad. Na interaktivní mapě si pak mohou občané zobrazit zaplněnost kontejnerů a vybrat si ten, kde je ještě místo, městu to zase pomůže ušetřit optimalizací svozu. Lidé by navíc měli více recyklovat.

330 kontejnerů se v Kolíně dočkalo buď senzoru s ultrazvukem, nebo QR kódu a NFC štítku. Ty chytřejší s ultrazvukovým senzorem budou svoji zaplněnost měřit automaticky třikrát denně a přes GSM odesílat data do cloudu, poběží na baterie a vydrží až 5 let. U nich je samozřejmě nevýhodou cena, a tak O2 IT Services přišlo s levnějším řešením – na kontejner je nalepen QR kód s NFC štítkem, zaplněnost kontejneru manuálně měří člověk vykonávající veřejně prospěšné práce se smartphonem v ruce.

O2 IT Services má bohaté zkušenosti v zahraničí, například v Barceloně. Na základě těchto zkušeností slibuje Kolínu 30-50% úsporu na nákladech na svoz odpadu. Navíc by prý lidé měli více třídit a zisk z recyklovaného odpadu by měl vzrůst zhruba o 10%. I kdyby se ale úspora neprojevila, Kolín může chytré kontejnery z města odstranit. Prvního půl roku jde totiž o pilotní provoz a Kolín nic neplatí.

 

Zdroj: Michal Vašíček, ITnetwork.cz, http://www.itnetwork.cz/zpravodajstvi/software/kolin-se-stal-smart-city-pomohlo-mu-o2

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás