Kolín zkouší novou technologii: čipy oznámí, kdy je třeba vyvézt Odpadky

Město si slibuje optimalizaci svozu odpadu a tím šetření peněz.

Kolín Informační technologie pomohou zlepšit svoz kontejnerů v Kolíně. Město testuje pilotní projekt, který pomocí speciálních čipů má ušetřit peníze za svoz odpadu.

Jedná se o chytré monitorování odpadu v projektu tzv. Smart City.

Speciální čipy totiž třeba i pomocí ultrazvuku poznají, kdy je kontejner plný a je třeba jej vyvézt. Vidět to může jako svozová firma, tak i občané Kolína na webu kolínského městského úřadu.

Vedení Kolína si zároveň slibuje finanční úsporu. „Na základě tohoto monitorování budeme vědět, který kontejner je prázdný, který je plný, kde je kontejnerů málo. Po půl roce se optimalizujeme svozovou trasu, což by mělo peníze ušetřit,“ řekl místostarosta Michael Kašpar.

Město současně plánuje i v některých lokalitách kontejnery přidat, případně odstranit, pokud jich tam bude příliš málo. A ty potom může dát na úplně nová místa.

Podle místostarosty se dá šetřit na svozu odpadu 30 až 40 procent nákladů. „Taková je zahraniční zkušenost z Barcelony. Slibujeme si, že se nám trasy zoptimalizují, že místa budou lépe uklizena, že budeme mít informaci, kde se odpadky hromadí. Jsme první město v České republice, které toto zprovozňuje,“ řekl.

 
 Projekt se bude v první fázi týkat 330 kontejnerů, ty budou mít buď pasivní samolepky pro ruční odečty naplněnosti, případně ultrazvukové senzory. Naplněnost budou moci lidé sledovat na webu města.

 

Zároveň se očekává, že budou Kolíňáci díky tomuto systému i více recyklovat. „Lidé půjdou ke kontejneru a vědí, že bude prázdný. Když ale dojdou k plnému, tak možná ty odpadky jednou zpátky donesou domů. Ale příště je možná vyhodí jinam,“ poznamenal.

První půlrok bude mít město systém k dispozici zdarma. Jak se ale zaplatí po této době? „Kdyby se zvýšil podíl separovaného odpadu o 10 procent, tak si jsem jistý, že nám to zaplatí celý projekt. Je to tak nastavené, aby byl samofinancovatelný. Pokud budeme mít negativní zkušenost, tak projekt brát nebudeme, ale když to je vyzkoušeno v zahraničí, mělo by to být dobré,“ řekl místostarosta.

 

Zdroj: Šťástka Jakub, Kolínský deník, http://www.cnews.cz/kolin-nasadil-chytre-kontejnery-ultrazvuk-kontroluje-zaplnenost-ta-je-pak-k-videni-na-mape

 

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás