Laboratoř Smart Cities: Jak může Kolín inspirovat ostatní (nejenom) česká města

Města v České republice v oblasti smart cities v mezinárodním porovnání zaostávají. Trend se však mění – do konce roku 2017 přibude deset nových měst s inteligentními prvky. Nebude se přitom jednat pouze o velkoměsta. Stejně jako dosud, průkopníky jsou spíše ta menší. Třeba Písek nebo Pacov. Nedávno se k nim přidal také Kolín.

 

Minulý měsíc se přidal do pilotního projektu v oblasti chytrého odpadového hospodářství, za kterým stojí O2 IT Services, společně se svozovou společností AVE.

V Česku se jedná o první podobný projekt a jeho cílem je zvýšení produkce tříděného odpadu, stejně tak jako pokles nákladů na svoz. „Svozové firmy i města mohou díky naší službě optimalizovat své svozové trasy podle zaplněnosti kontejnerů, snížit hluk i emise CO2 ve městech a zredukovat své provozní náklady,“ vysvětluje Václav Provazník, jednatel O2 IT Services.

„Získávají přehled o tom, kde a jak se odpad třídí. Občané se navíc mohou přímo na webu města podívat na to, jak je který kontejner zaplněný, a podle toho si vybrat, kam tříděný odpad odvezou,“ dodává Provazník.

 

Sledujte svůj kontejner online

V Kolíně je do programu zapojeno na 330 kontejnerů, které jsou vybaveny pasivními samolepkami pro ruční odečty zaplněnosti, ale i ultrazvukovými senzory. Na webu je tak možné sledovat aktuální stav zaplněnosti kontejnerů ve městě a podle toho si vybrat, kam vytříděný odpad odnést.

Podle zkušeností ze zahraničí by se produkce tříděného odpadu měla zvýšit o přibližně deset procent, náklady na svoz by mohly klesnout až o polovinu. Na konkrétní výsledky si ale ještě musíme počkat.

„Pilotní běh zde běží od letošního září do příštího února. Máme již k dispozici první data, které v současné době validujeme s partnery, tedy městem Kolín a společností AVE, a domlouváme se na dalších krocích i jejich interpretaci,“ říká pro TyInternety Petr Žákovec, Smart City Business Development Manager z O2 IT Services.

I bez výsledků je již téměř jisté, že se služba rozšíří dál. Společnost O2 IT Services zatím oslovilo a svůj zájem o službu vyjádřilo přibližně 50 měst, přičemž s přibližně deseti městy probíhají pokročilá jednání.

„Otestovali jsme, že města to zajímá. Pokud mluvíme o odpadovém hospodářství, je to především v kontextu řešení nespokojenosti občanů a ve spojení s legislativním rámcem. Města tuto tematiku budou muset řešit,“ říká dál Žákovec s tím, že „nejosvícenější“ jsou ta, která již mají rozpracovanou vlastní Smart City strategii.

 

Odpadem to nekončí

Při rozvoji chytrých měst ale neostane jen u odpadů. Z dalších oblastí konceptu Smart City má O2 IT Services v tuto chvíli rozpracované projekty pro chytré řešení dopravy (třeba parkování a monitoring) nebo životní prostředí (konkrétně měření kvality ovzduší).

V delším horizontu přibydou i služby v energetice (snižování energetické náročnosti veřejných systémů a budov, podpora transformace veřejného osvětlení v moderní komunikační infrastrukturu) nebo informacích (digitalizace správních agend, zvyšování efektivity komunikace měst s občany).

Barcelona jako nejchytřejší město roku 2015

Samozřejmostí je ICT infrastruktura, která tvoří kompletní technologické zázemí pro chytrá města a ve které O2 IT Services nabízí flexibilní portfolio cloudových, datových, senzorických a komunikačních technologií.

„Jedná se o témata, která jsou atraktivně hodnocena analytickými společnostmi a ke kterým máme pozitivní ohlasy a poptávku ze strany zákazníků. Nové oblasti budeme postupně uvádět na trh i během roku 2017, investujeme do vývoje nových služeb,“ doplňuje Žákovec.

 

Petr Žákovec je zároveň jedním ze speakrů na letošním Startup a Smartup Summitu, který se odehraje 26. a 27. října v nejvyšším patře pražského mrakodrapu City Tower na Pankráci.

 

Zdroj: Peter Brejčák, tyinternety.cz, http://tyinternety.cz/smart/laborator-smart-cities-jak-muze-kolin-inspirovat-ostatni-nejenom-ceska-mesta/

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás