Nejen telefony, ale i chytré popelnice

Chytré telefony či hodinky už nikoho nepřekvapí, ale chytrá popelnice? Ve středočeském Kolíně je budou mít. Stejně jako lze v mobilních aplikacích sledovat stav počasí, bude možné sledovat, kde je jaký kontejner, jak je plný nebo kdy má být vyvezen.

Na kontejnery se připevní čipy. Jsou dvě možnosti, buď se použije ultrazvukový senzor, který umožní automatický režim a sám snímá hladinu odpadu v kontejneru a údaje odesílá správcům. Druhá možnost je popelnici vybavit samolepkou s takzvaným QR kódem a čipem. Odečtem kódu se přes mobilní aplikaci opět zjistí míra zaplnění kontejneru.

Systém kromě toho vyhodnocuje frekvenci, s jakou je daný kontejner využíván, poskytuje informace o tom, jak se v konkrétních částech města třídí odpad, a dokáže hlásit i případné poruchy na kontejnerech.

Společnost O2, která spouští v Česku pilotní projekt v oblasti chytrého odpadového hospodářství, slibuje městu až padesátiprocentní úspory nákladů na svoz odpadu. Systém podle ní zefektivní svozové trasy a pomůže zvýšit produkci tříděného odpadu přibližně o desetinu.

Kolín a tamní svozová společnost se do zkušebního provozu pilotního projektu zapojily a od září se bude celý systém testovat. Do projektu bude v první fázi zapojeno 330 kontejnerů, které budou vybaveny pasivními samolepkami pro ruční odečty zaplněnosti, ale i ultrazvukovými senzory. Obyvatelé Kolína budou moci na webových stránkách města sledovat aktuální stav zaplněnosti kontejnerů ve městě a podle toho si vybrat, kam vytříděný odpad donést.

„Jedním z cílů je, aby se nevyvážely poloprázdné popelnice a na ulicích nezůstávaly přeplněné. Město má tento pilotní projekt zdarma. Pokud se osvědčí, budeme jednat o jeho zavedení. Teoreticky by vše mohlo být samofinancovatelné a náklady by se daly hradit z úspor,“ řekl na tiskové konferenci místostarosta Kolína Michael Kašpar. Dny svozu kontejnerů a další podrobnosti si mohou obyvatelé města najít na webových stránkách radnice.

Do roku 2024 má podle zákona o odpadech úplně zmizet skládkování ve prospěch recyklace, kompostování nebo spalování odpadu. „V Česku projde aktuálně recyklací pouze 21 % z celkového objemu odpadu. Od roku 2024 by přitom měla zmizet většina skládek a města budou tlačena k tomu, aby se více odpadu vytřídilo,“ vysvětlil místostarosta motivaci k testování novinky.

„V sousedním Německu se přitom vytřídí 47 % veškerého odpadu,“ dodal Kašpar s tím, že města by se už nyní měla začít připravovat a více motivovat své obyvatele k ekologickému chování. Město Kolín si proto vypracovává dlouhodobou strategii Smart city Kolín, jejíž součástí je i chytré nakládání s odpadem. Zkušební provoz tady odstartuje v září a potrvá do února příštího roku.

 

Zdroj: Radek Plavecký, Právo (Praha – Střední Čechy)

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás