O2 otevřelo centrum kybernetické bezpečnosti, podívejte se

Největší český operátor otevřel v Praze nové centrum kybernetické bezpečnosti Security Expert Center (SEC). V kybernetických hrozbách vidí potenciál – jen loni způsobily kybernetické útoky evropským firmám ztráty ve výši 62 miliard dolarů. Takový průměrný útok přitom stojí firmu asi 1,2 procenta jejich příjmů. Podívejte se, jak takové bezpečnostní centrum vypadá.

Dceřiná společnost O2 – O2 IT Services otevřela Security Expert Center, které se zabývá bezpečností pro klienty z řad soukromých firem i státní správy.

Security Expert Center se nachází v pražském sídle firmy O2 na Brumlovce. Nečekejte speciální budovu, obehnanou ostnatým drátem. SEC zvládne obsluhovat několik lidí v jedné jediné místnosti, která se skrývá za těmito dveřmi.

Celkem SEC zaměstnává 11 lidí, ti tam ale nesedí najednou: střídají se po dvanáctihodinových směnách, pracují 24/7, aby byli přítomni neustále, kvůli klientům nejvyššího programu Gold+. Počet pracovníků se bude postupně zvyšovat, jak budou přibývat klienti.

Práce to není pro každého. SEC operátoři musí mít obecné znalosti o IT komponentech, výhodou je certifikace CompTIA Security +. V současnosti jsou tu dva operátoři na úrovni L1, tři analytici úrovně L2 a dva experti plus 4 administrátoři na úrovni L3.

Security Expert Center je určeno pro klienty ze státní i z komerční sféry: velké korporace, organizace státní správy, vlastníci kritické a významné infrastruktury nebo společnosti se specifickými požadavky na bezpečnost informací, jako jsou právní kanceláře, notáři, zdravotnická zařízení, finanční makléři a další.

 

 

Podle O2 jeho bezpečnostní centrum odpovídá potřebám zákona o kybernetické bezpečnosti 181/2014 Sb. závazného pro firmy a státní instituce pracující s citlivými daty. Celé centrum splňuje bezpečnostní standard TIER3.

Svým klientům má SEC pomoci identifikovat klíčová aktiva společnosti (např. informační aktiva, lidské zdroje, procesy nebo systémy) a nastavit optimální model jejich ochrany.

Potenciální kybernetické hrozby rozpozná SEC na základě anomálií chování jednotlivých infrastrukturních prvků. Zároveň zajišťuje komplexní nasazení bezpečnostních nástrojů, dohledových zařízení a ochrany včetně průběžného reportingu, analýz a návrhů nápravných opatření.

Ceny bezpečnostní služby se kalkulují individuálně. Podle sdělení O2 jde o částky v řádu desítek tisíc korun měsíčně pro menší firmy, nižší stovky tisíc korun pak zaplatí velké firmy, například banky, za 24/7 variantu Gold+.

 

Zdroj: Matt Jedlička, http://www.tyinternety.cz/reportaze-z-akci/o2-otevrelo-centrum-kyberneticke-bezpecnosti-podivejte-se/

 

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás