Pardubický kraj – inovativní region budoucnosti

Pardubický kraj se jako jeden z prvních v republice stává skutečně chytrým regionem. Před třemi lety byl z iniciativy členky Rady Pardubického kraje Ludmily Navrátilové založen Energeticko-technický inovační klastr sdružující subjekty, které jsou aktivní v zavádění inovačních řešení. V pondělí 16. května 2016 se v prostorách krajského úřadu uskutečnila odborná konference věnovaná dosavadním výsledkům spolupráce jednotlivých členů, především pak pilotnímu projektu v oblasti sledování energií včetně optimalizace individuálních odběrných míst a koncepčního propojování infrastruktur a uživatelů.

Pozornost byla věnována také projektům EPC zaměřeným na poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem pro budovy a objekty v majetku Pardubického kraje. Podle Vladimíra Špidly, šéfa poradců premiéra ČR, prezentované projekty plně zapadají do koncepce Rady vlády pro trvale udržitelný rozvoj. Jedním z jejích témat je právě vznik a rozšíření umělé inteligence. Pardubický kraj podle něho zaslouží uznání za proaktivní a komplexní přístup a také za snahu činnost jednotlivých subjektů koordinovat.

Jednání se zúčastnili také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, náměstek hejtmana Roman Línek, krajská radní Ludmila Navrátilová, poradce premiéra ČR Martin Kloz, poslanec Parlamentu ČR Jan Chvojka, prezidentka Národní klastrové asociace Pavla Břusková či generální ředitel společnosti Siemens s.r.o. Eduard Palíšek.

Kromě zástupců firmy ATOS na konferenci vystoupili také experti ze společností O2 IT Services, Artechnic Shréder, Univerzity Pardubice, Vyšší odborné školy stavební a střední školy stavební Vysoké Mýto, Naviga 4 či Siemens s.r.o., kteří zdůraznili roli klastrů a regionů při vzniku otevřené platformy v koloběhu potřeb, inovativních řešení a vzniku jednotlivých produktů – například při inteligentním řešení dopravy, veřejného osvětlení, elektronizaci odpadového hospodářství měst, zajištění spolehlivé energie a účasti na energetickém trhu či kybernetické bezpečnosti.

Na blok prezentací navázaly setkání pracovní skupiny a návštěvy Nemocnice Pardubice a Elektrárny Opatovice nad Labem. Odborná konference v Pardubicích se uskutečnila v rámci plánovaných „Smart Road Show“, která mají ve spolupráci s Národní klastrovou asociací problematiku chytrých měst a regionů přiblížit postupně ve všech krajích České republiky.

 

Zdroj: PardubiceDnes.cz, http://www.pardubicednes.cz/zpravy/2314-pardubicky-kraj-inovativni-region-budoucnosti

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás