Svoz odpadků v rukou O2? Firma testuje novou službu

Telekomunikační firma O2 začala testovat službu řízení odpadového hospodářství prostřednictvím mobilní sítě. Pomocí detektorů získává informace o zaplnění kontejnerů na tříděný odpad a podle toho umožňuje optimalizaci jejich svozu. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci dceřiné firmy O2 IT Services.

Do zkušebního provozu služby Odpady se zapojily středočeský Kolín a svozová společnost AVE, které budou od září do února příštího roku celé řešení testovat. Do projektu bude v první fázi zapojeno 330 kontejnerů, které budou vybaveny pasivními samolepkami pro ruční odečty zaplněnosti, ale i ultrazvukovými senzory. Obyvatelé Kolína budou moci na webových stránkách města sledovat aktuální stav zaplněnosti kontejnerů ve městě, a podle toho si vybrat, kam vytříděný odpad donést.

Každý kontejner je opatřen buď ultrazvukovými senzory nebo speciální samolepkou s NFC čipem a QR kódem. Tyto detektory informují o míře zaplnění kontejneru, prostřednictvím datové sítě nebo prostřednictvím odečtů přes mobilní aplikaci. Systém dále vyhodnocuje frekvenci, s jakou je daný kontejner využíván, poskytuje cenné informace o tom, jak se v konkrétních částech města třídí odpad, a dokáže hlásit i případné poruchy na kontejnerech.

Pořizovací cena pro desetitisícové město začíná na 95.000 Kč a měsíční paušál pak na 9000 Kč. Ceny záleží mimo jiné na počtu a typu senzorů v kontejnerech.

„Svozové firmy i města mohou díky naší službě optimalizovat své svozové trasy podle zaplněnosti kontejnerů, snížit hluk i emise CO2 ve městech a zredukovat své provozní náklady. Získávají tak přehled o tom, kde a jak se odpad třídí. Občané se navíc mohou přímo na webu města podívat na to, jak je který kontejner zaplněný, a podle toho si vybrat, kam tříděný odpad odvezou,“ doplnil jednatel O2 IT Services Václav Provazník. doplnil jednatel O2 IT Services Václav Provazník.

V současnosti se v Česku recykluje 21 procent odpadu a 56 procent odpadu končí na skládkách. Do roku 2024 by měly skládky v Česku zcela zmizet.

Služba Odpady zapadá do konceptu tzv. Smart City, který funguje v řadě evropských měst, například v Barceloně. Podobné systémy v zahraničí dokážou zvýšit produkci tříděného odpadu přibližně o desetinu. Městům zároveň klesají náklady na svoz o 30 až 50 procent. O2 vedle toho v rámci tzv. internetu věcí chystá například aplikaci pro parkování nebo řízení městského osvětlení na dálku.

 

Zdroj: Týden.cz, http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/mobily/svoz-odpadku-v-rukou-o2-firma-testuje-novou-sluzbu_396002.html

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás