Bulletin „Chytré město“ – 11. vydání

Jak jsme informovali již dříve, Česká spořitelna v rámci své aktivity pro podporu rozvoje chytrých měst rozesílá měsíční Bulletin „Chytré město“. V posledním vydání najdete mimo jiné informace o zářijové konferenci Chytré projekty pro Vaše město nebo o Chytrém městě Kolín.

 

Konference „Chytré projekty pro Vaše město“

Dne 21.9.2016 proběhla v autosalonu Volkswagen společnosti Porsche Brno konference „Chytré projekty pro Vaše město“, kterou spolupořádala Česká spořitelna se společnostmi Volkswagen a E.ON. Cílem konference bylo přestavení konkrétních chytrých řešení a jejich názorná ukázka. Na konferenci si účastníci mohli vyzkoušet jízdu elektromobilem, dozvěděli se informace o tom, jak funguje dobíjecí infrastruktura, jak fungují „chytré odpady“ a „chytré parkování“. Nechyběla ani praktická ukázka senzorických sítí, smart meteringu a služby Portál občana. Účastníci konference se tak mohli osobně ujistit, že smart city projekty již doopravdy existují a v České republice jsou mnohá místa, kde v praxi úspěšně fungují. Ohlasy z konference jsou velmi pozitivní, převážně proto, že se nám ukázkou reálných řešení podařilo zvolit tak trochu netradiční koncept. Doufáme, že jsme návštěvníky konference zase o trochu víc přesvědčili o tom, jak a proč dělat naše města chytřejšími a lepšími místy pro život.

 

Kolín

Zdá se, že město Kolín se rozhodlo býti opravdu chytrým městem. Kromě chytrého parkování, o kterém jsme psali v minulém čísle se v Kolíně rozhodli pro zapojení systému tzv. „chytrých odpadů“. Do tohoto pilotního projektu se město nově pustilo přesně před měsícem. Telekomunikační firma O2 začala testovat službu řízení odpadového hospodářství prostřednictvím mobilní sítě. Pomocí detektorů získává informace o zaplnění kontejnerů na tříděný odpad a podle toho umožňuje optimalizaci jejich svozu. Do zkušebního provozu služby společnosti O2 IT Services se zapojily středočeský Kolín a svozová společnost AVE, které budou od září do února příštího roku celé řešení testovat. Do projektu je v první fázi zapojeno 330 kontejnerů vybavených pasivními samolepkami pro ruční odečty zaplněnosti, ale i ultrazvukovými senzory. Obyvatelé Kolína tak mohou na webových stránkách města sledovat aktuální stav zaplněnosti kontejnerů ve městě, a podle toho si vybrat, kam vytříděný odpad odnést. Každý kontejner je opatřen buď ultrazvukovými senzory nebo speciální samolepkou s NFC čipem a QR kódem. Tyto detektory informují o míře zaplnění kontejneru, prostřednictvím datové sítě nebo prostřednictvím odečtů přes mobilní aplikaci. Systém dále vyhodnocuje frekvenci, s jakou je daný kontejner využíván, poskytuje cenné informace o tom, jak se v konkrétních částech města třídí odpad a dokáže hlásit i případné poruchy na kontejnerech. Tato služby zapadá do konceptu Smart City, který funguje v řadě evropských měst, například v Barceloně. Podobné systémy v zahraničí dokážou zvýšit produkci tříděného odpadu přibližně o desetinu. Městům zároveň klesají náklady na svoz o 30 až 50 procent.

více na: http://www.denik.cz/ekonomika/o2-zacala-testovatrizeni-svozu-odpadku-pres-mobilni-sit-20160830.html

 

V případě zájmu o Bulletin „Chytré město“ kontaktujte paní Janu Černou, jancerna@csas.cz.

 

Zdroj: Chytré město

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás