Svět, jak jsme ho znali, je minulostí

Zákazníkům je potřeba nabízet co nejchytřejší a nejpohodlnější řešení, jinak můžete brzy skončit na odkladišti zastaralých firem. O tom, že svět se mění a kdo pochopí, vyhraj, jsme se bavili se Zdeňkem Kaplanem, generálním ředitelem společnosti O2 IT Services.

_DSC8033

Představu IT coby trochu nudného oboru plného technických výrazů a nic neříkajících jedniček a nul vám Zdeněk Kaplan úplně rozvrátí. V jeho podání je barevné, živé a hlavně ukazuje, jak bude vypadat budoucnost. Ať už jde o chytré popelnice, které se samy přihlásí, když potřebují vyvézt, nebo válečné konflikty, které se z frontových linií přesouvají do kyberprostoru.

 

Jak bude vypadat svět v roce 2030?

Je těžké předvídat, ale za posledních 10 let došlo k obrovskému boomu technologií. Je to spojené s ekonomickou krizí. Firmy, které měly peníze, jí čelily tím, že se snažily vyvinout nové věci. Víme třeba, že se ještě více zautomatizuje průmysl – renomované studie ukazují, že roboti budou schopni kolem roku 2030 nahradit v USA asi třetinu pracovních míst.

 

Je to konec starých dobrých časů?

V zásadě ano. Myslím si, že to byl Francois Hollande, kdo nedávno řekl, že stará Evropa zanikla a nikdy už to nebude jako dřív. On se ten proces ale děje už několik let: začaly to dluhové a hypoteční krize, bankovní krize a záporné úrokové sazby, což je v klasickém kapitalismu zakázané slovo. Svět je prostě jiný, nepredikovatelný. Klasický způsob služeb, například pevná linka pro telefonní hovory nebo datová úložiště ve firmách, už bude poměrně brzy minulostí. A pokud váš byznys operativně nezareaguje a nepřizpůsobí se, vymře s poslední generací, která ještě ty klasické služby využívala.

 

Jak dokážete určit, kam se co bude vyvíjet?

Mluvíme s klienty, kteří mají velké zkušenosti ve svém oboru. Máme i své týmy lidí, jež v dané oblasti pracují nebo pracovali, a ze závěrů sestavujeme modely. Vybíráme si technologie, které podle nás budou nosné. Říkáme tomu třetí platforma, tedy komplexní soubor obchodních strategií a technologií, které mají budoucnost a přežijí. Jsem hrdý na to, že se nám podařilo výrazně zefektivnit fungování IT provozu v koncernu O2, což je vidět jak na finanční úspoře, tak na tom, že už zde fungují technologie kompatibilní právě s touto třetí platformou.

 

O2 IT Services je stoprocentní dceřinná společnost O2. V čem je spojení těchto dvou firem výjimečné?

Jsme ve dvojjediné pozici, která na trhu nemá obdoby. Staráme se o provozy systémů naší mateřské firmy a zároveň pracujeme pro externí klienty – velké firmy, organizace, státní správu, města. Skvělé na tom je, že se můžeme podívat, zda to, co děláme pro našeho interního klienta a vlastníka, je přenositelné i na jiné firmy a naopak: jestli řešení, která jsme vyvinuli pro komerční sektor, neumíme využít i pro O2. To má spoustu výhod, ať už ekonomických, kdy platíme vývoj jednou a můžeme ho prodat vícekrát, nebo praktických. Když například něco vyvíjíme pro zákazníka, může se na to jít podívat do O2. Nevidí tak jen nějaké mrtvé demo, ale opravdový živý systém ve velké, na technologie zaměřené společnosti.

 

Jaké možnosti přináší firmám současné technologie?

IT řešení se propojují s novými obchodními modely. Rád dávám za příklad youtubery – povolání youtuber před deseti lety neexistovalo. Dnes jich máme celosvětově miliony. Jsou to lidé, kteří mají velmi silný vliv na velkou komunitu lidí a dokážou prodávat. Mají spoustu fandů i peněz, protože firmy, jejichž produktům dělají reklamu, si je hýčkají. A vznikli díky IT – díky sociálním sítím a širokému komunikačnímu pásmu, které umožňuje bez problémů přenášet videa i v mobilech. Je to už nový svět a my musíme neustále vyvíjet nová řešení, která do něj patří.

 

Například?

Třeba sdílená auta a spolujízda, organizovaná dobře udělanou a masově používanou peer-to-peer službou může časem úplně změnit podobu taxislužeb. Brzy mohou také začít fungovat služby typu Car to go, podobně, jako je to dnes s koly. Budete mít identifikační kartu, někde si půjčíte auto a v jiném bodě ho zase vrátíte. Je to flexibilní, ekologické a vyjde to levněji, než taxík nebo vlastní vůz.

 

Vytváříte také systémy pro chytrá města neboli Smart Cities. Co to je?

Máme svou vizi, jak vypadá město, které dává vyšší kvalitu života občanům a zároveň spoří peníze a je ekologické. Používáme technologie IoT, ve zkratce to znamená „internet věcí“. Popelnice na tříděný odpad třeba pozná, když je plná a je potřeba ji vyvézt. Nebo pojedete autem na nějaké místo v centru Prahy, kde se špatně parkuje. Vy si ale cestou zabookujete a zaplatíte skrz aplikaci v telefonu volné místo, přijedete a nemusíte se stresovat hledáním v navigaci, objížděním bloků a trnout, jestli stihnete schůzku. A takových možností je spousta.

 

Používáme chytrý telefon, platíme kartou, procházím kolem kamer, máme účet na facebooku, instagramu. Nemůže se to obrátit proti nám?

Téměř vše, co dnes uděláte, už zanechává navždy otisk v digitálním světe. A to je samozřejmě obrovské bezpečnostní riziko. Vše je napadnutelné. Jedna věc je, když někdo zaútočí na banku nebo hackne někomu web a udělá si z něj legraci, ale něco úplně jiného je teroristický útok na státní kritickou infrastrukturu. Zhroucení dodávek elektřiny má na kolaps státu mnohem rychlejší účinek, než kolaps bankovního systému. Protože lidem prostě bude do druhého dne zima, nerozsvítí si ani si neuvaří jídlo. Takový útok se rovná vyhlášení války. Vývoj zabezpečovacích technologií je i u nás velkým tématem a jde ruku v ruce s vývojem všech našich služeb.

 

 Příklady chytrých IT řešení

  • EKONOMIKA: Díky GPS nainstalované v autě můžete ušetřit peníze a platit povinné ručení jen za to, co jste skutečně najezdili.
  • EFEKTIVITA: Chytré popelnice a kontejnery díky čidlům poznají, kdy jsou plné a dají vědět centrále, nebo odmítnou odpad, který do nich nepatří.
  • EKOLOGIE: Senzory změří kvalitu vzduchu, prašnost a množství CO2 ve školních třídách a podle potřeby spustí řízené větrání s rekuperací.

 

Originální verzi článku najdete zde.

Elektronickou verzi celého časopisu si můžete prohlédnout zde.

 

Zdroj: CZECH TOP 100 FORUM

 

Zpět na Mediální centrum

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás